Jednička je samozřejmě kultovní klasika a stavební kámen akčního žánru, zatímco dvojka přestože opakuje stejný syžet je vysoce nadstandardní řemeslo (vlastně pokud pominu originalitu zápletky jedničky, ve všem ostatním si dvojka s jedničkou nezadá – postavy, akční scény, hudba, triky a obecně produkční hodnoty atd.). Zkrátka – kolik pokračování se může honosit tím, že jsou vlastně stejné jako originál a přesto výborné:-).

Trojka tak měla hodně těžkou pozici – opakovat stejné schéma by asi už neobstálo a tvůrci to naštěstí věděli a udělali to nejlepší co mohli. Vzali to nejlepší z předchozích filmů (postava McClanea, akce, tempo, hudba, charismatický záporák, Rkový rating(!)) a přidali spoustu osvěžujících nových prvků (Zeus, Simon Says, NYC sandbox, vychytralá zápletka hrající si jak s McClanem, tak diváky, záporákova girlfriend, která je víc badass než on sám:-)) a konečně jde o jeden z mála filmů, kde se záporákovi jeho masterplan skutečně podaří provést (ach, kolikrát jsem ve filmech držel palce záporákům a přál jim, aby se jim jejich záměr podařil, protože byl ďábelsky zlovolně skvělý:-)). Ve výsledku tak řadím trojku téměř na úroveň jedničky a dvojky. Jediná věc, co je opravdu průměr je finále (ať už originál nebo alternativní, které je úplně mimo McClaneův charakter a imho tvůrci moc dobře věděli, proč jej nakonec nepoužili), u kterého jsem měl vždy pocit, že tvůrci vlastně ani netušili, jak film zakončit nějakým pořádným klimaxem, jinak jde opět o skvělou žánrovku.

P.S. A nesmím zapomenout na geniální použití „When Johnny Comes Marching Home“, což jsem slyšel prvně právě zde a broukám si to dodnes a kromě toho je to milý odkaz jednak na McClanea (který se vrací do NYC) a také na McTiernana (který se vrací po absenci u dvojky).

P.P.S. Kdysi dávno jsem četl (asi Cinema), že Irons nebyl moc velký fanda akčního žánru a svou účast ve filmu podmínil tím, že jeho postava nebude žádný vraždící psychopat a co si tak matně pamatuji, tak je opravdu možné, že Gruber ve filmu vůbec nikoho „osobně“ na kameru nezabije (když tak mně někdo vyveďte z omylu), což jednak souvisí s jeho girlfriend, která vraždícím psychopatem bez diskuze je, ale především je to na záporáka v jakémkoliv filmu vlastně také docela unikátní:-).


Nikdy nezapomenu, jak jsem se v recenzi v Cinemě dočetl, že Ironsova postava vypadá, jako „stárnoucí homosexuální učitel tělocviku©“:-) Pokaždé, když trojku vidím si na to vzpomenu a jako jo, no:-) Ten gender tam byl zbytečně navíc už tehdy, ale vlastně jsem měl vždy z Grubera podobný pocit, jaký asi chtěl autor recenze čtenářům tou větou navodit. Na hlavního záporáka je prostě strašně mírný a celkově málo „zlý“. Nicméně Irons jej hraje bravurně a charismatem se imho může s Rickmanem bez problémů poměřovat.

Jinak, aby to nevyznělo, že to finále trojky je nějaký průser – určitě ne, finále je vlastně docela ok, ale ta berlička s prášky je fakt hodně zoufalá a trochu dehonestuje Gruberův intelekt (to nemohl McClane zajmout nějakého poskoka a dostat to z něj, na což by Gruber neměl vliv a nešlo by tak o jeho hloupou chybu?) a i samotná akce má podle mně problém v tom, že všechny předchozí akce ve filmu jsou prostě kvalitativně jinde a nepřichází s osvědčeným „to nejlepší/nejtěžší na konec“, jak by to imho mělo být. Ale chápu, že Irons asi nebyl nakloněn třeba nějakému fightu na nože s Willisem, ve kterém by tekly potoky krve, no:-).