Scott, myslím, přímo v tom úvodníku na dvd / bd zmiňuje, že pro něj je režisérskou verzí (ve smyslu jeho záměru a vize, jak měl film vypadat) ta, která se dostala do kin a je s ní stále spokojen. Přičemž “režisérská verze” na dvd / bd je spíše takový bonus a šance, jak film přiblížit novému publiku (proto to zkrácení některých scén pro zrychlení tempa snímku) a pro stávající fanoušky přidat pár scén navíc (scéna s Dallasem* atd.).
Na rozdíl od Camerona, který preferuje special edition z 1991 a kinoverzi zkrátil jen proto, že byla pro kina příliš dlouhá (a druhotně, aby taktéž zrychlil tempo snímku). A není divu, když special edition řeší / vysvětluje dvě relativně důležité části zápletky (motivaci Ripley vůči Newt a příčinu zamoření Hadley´s Hope).

U trojky režisérský sestřih netvořil Fincher (ta frustrace z placu musela být asi fakt obrovská, když i po 10 nebo 15 letech se k filmu odmítá jakkoliv vracet), ale kdo ví kdo (Hill s Gilerem a Carrollem?) “podle poznámek režiséra / lidí ze štábu, kteří vzpomínali, jak to tehdy Fincher plánoval”. Tudíž, kdyby se stal zázrak a Fincher by se k filmu skutečně vrátil (#releasereallyfinchercut:-)), tak dost možná vypadá ještě jinak, než “režisérská verze” na dvd / bd.

U čtyřky je to, tuším, podobné jako u Scotta. Jeunet byl spokojený s kinoverzí, ale využil šance se k filmu vrátit a opětovně si s ním “pohrát”. Takže opět takový bonus / alternativa k původní verzi.

*Která – pokud by se považovala za kánon – v podstatě v jednom konkrétním (ale dost podstatném) ohledu popírá Cameronovu dvojku nehledě na verzi (kino/special edition).


Jen upřesním, že dotyčná scéna (Dallas cocoon scene) se do žádného sestřihu nedostala a existuje jen jako bonusový out-take. Což je na jednu stranu trochu škoda (je docela působivá a vysvětluje kompletní životní cyklus Aliena) a na druhou stranu zase moc dobře (protože v podstatě neguje Alien Queen a Cameron by pro Aliens musel vymyslet něco jiného – přičemž s Alien Queen počítal už v tom slavném draftu pro studio a měl to být zlatý hřeb celého filmu … což taky nakonec byl). Scott ji z filmu vyhodil prý kvůli tempu a po vzniku Aliens už tak nějak nedávalo smysl ji v jakémkoliv novém sestřihu do filmu vracet.

Jinak při pohledu na tenhle teaser je obrovská škoda, že Fincher ani po takových letech nezakopal válečnou sekeru a nepřišel s vlastní režisérskou verzí, nebo alespoň se studiem nespolupracoval, když připravovalo video release tetralogie (v jinak extra výživných bonusech dost bolestně chyběl). Nedivil bych se, kdyby se od prodloužené verze (natož od kinoverze) dost odlišovala.


Tak jasně, je to dílo fikce, tudíž vymyslet, jak přesně životní cyklus funguje, záleží čistě na fantazii toho kterého autora a zkombinovat oba přístupy, jak tyhle potvory vznikají, by asi nějak šlo, ale v okamžiku, kdy se do celého konceptu přidá královna, tak je imho zbytečné to komplikovat dalšími podmínkami, kdy přesně funguje jaká varianta, které se budou muset divákovi vykomunikovat (a navíc to do určité míry oslabuje postavení královny jako ultimátní “master bitch”).
Kromě toho na existenci královny stojí příběhové elementy jak trojky (vetřelec nezabije Ripley, protože cítí, že v sobě nosí královnu & Ripley se obětuje, aby královna nepadla do rukou WY), tak čtyřky (Ripley je přivedena zpět k životu klonováním ze stejného důvodu). I když je zmíněná scéna fajn, tak je za mě dobře, že se nakonec do finálního sestřihu nedostala, protože by ze zpětného pohledu způsobila více škody než užitku.


OK, moje chyba a sorry všem za špatné info. Paměť už asi neslouží tak dobře, protože Dallas v kokonu je fakt v tom režisérském sestřihu přítomen. DC verze vznikla až na popud studia pro video release tetralogie a sám Scott tuším a snad zase nekecám prohlásil, že pro něj je preferovanou verzí stále ta, která běžela v kinech*. Takže se to dá teoreticky brát i tak, že DC verze je spíše takový bonusový (alternativní) sestřih. O té scéně se tehdy už poměrně dlouho vědělo (a vedly se o ní diskuze jako je tahle:-)), takže by i dávalo smysl, že ji Scott do DC verze vložil hlavně proto, aby potěšil skalní fanoušky.

*Na rozdíl od Camerona, který to má naopak a dává přednost prodloužené verzi.