Jo, jo, ta nálepka “Indy pro děti”, kterou to prakticky obratem po premiéře vyfasovalo, tomu sedí jako prdel na hrnec nejen po stránce stejně vynikající akce a dobrodružné atmosféry, ale i produkčními hodnotami a celkovými kvalitami (Amblin se prostě nezapře).

Rok před tím šla do kin dvojka Indyho, za kterou Spielberg schytal slušnou “rodičovskou” kritiku kvůli vyobrazenému násilí a temnějšímu tónu (viz slavná historka o tom, jak MPAA sám navrhl novou ratingovou kategorii pg-13), načež přišel s nápadem na tuhle “neškodnou” dobrodružnou jízdu přesně ve stylu Indyho a navíc obsadil do jedné z rolí téhož dětského herce. Náhoda? Nemyslím si:-).

Poprvé jsem to viděl až v dospělosti a dlouho poté, co už jsem měl poctivě nakoukány všechny žánrové vzory, přesto jsem se skvěle bavil, takže mohu potvrdit, že to funguje opravdu v každém diváckém věku (rukodělné efekty tomu zpětně dodávají správnou patinu) a označení nestárnoucí klasika v tomhle případě naprosto platí:-). Každopádně při všem tom současném honu za resuscitováním značek z 80s jsem zvědavý, kdy si studio vzpomene i na tuhle klasiku.