Snaživý Driver versus krvelační dinosauři versus nezastavitelný asteroid versus mizerný scénář versus neschopná režie. Souboj hned na několika frontách současně, který v podstatě nejde vyhrát, respektive ať už vyhraje kdokoliv/cokoliv, divák v každém případě prohraje. Mohlo to být zajímavé psychologické sci-fi zcela bez potvor a vesmírného šutru o vztahu (cizího) rodiče a (cizího) potomka. Mohlo to být skvělé dobrodružné sci-fi o přežití na nehostinné planetě plné mimozemských tvorů (třeba ve stylu ztroskotání Lukea na Dagobahu). Mohlo to být slušné katastrofické sci-fi o srážce asteroidu s planetou a záchraně z ní (taková emmerichovina bez Emmericha). Je to bohužel všechno dohromady a podle toho to také dopadlo. Prakticky nic z toho nefunguje a když už náhodou ano, tak jen napůl.

Ani by tak nevadilo, že k osudné srážce, která zapříčinila vyhynutí dinosaurů, s velkou pravděpodobností došlo o celý milión let dříve (a pokud má název filmu odkazovat právě k této události, tak je špatně), někteří dinosauři vypadají dost podivně a na nějakého opeřeného zástupce si může divák nechat zajít chuť, všechny postavy ve filmu jsou svým vzhledem i chováním lidé, přestože lidský druh jako takový ještě neexistuje (a s ohledem na časové zasazení děje ještě dlouho existovat nebude) a Driver jako mimozemšťan k určení vzdálenosti používá “kilometry”.

Co už ovšem vadí je předvídatelný scénář (ve filmu se nestane vůbec nic, co by už dříve nebylo k vidění jinde a povětšinou i lépe), absence jakékoliv atmosféry (napětí, strach, nebo nějaké drama, nic z toho se tady nekoná), bídné tempo (navzdory střízlivé stopáži se děj dost vleče), plno napůl směšných a napůl tragických scén (ždímání emocí skrze vedlejší dějovou linku s nemocnou dcerou vůbec nefunguje), proměnlivá kvalita triků (prostředí a loď jsou vcelku ok, digi potvory jsou naopak nic moc), nevýrazné postavy (Driver se sice snaží, seč mu jeho síly stačí, ale scénář a režie mu vytrvale hází klacky pod nohy, jeho dětská společnice pak má za úkol jen tvářit se nechápavě nebo vystrašeně) a některá zvláštní tvůrčí rozhodnutí (proč je ve filmu kromě obligátního rexe a něco-jako-raptora tak málo dinosaurů a k čemu je vlastně dobré, že si obě postavy vzájemně skoro nerozumí, asi netuší ani samotní tvůrci).

Fakt, že film vítězoslavně odhalí svůj název až po čtvrt hodině děje po zlověstném záběru na jakousi dinosauří stopu, ačkoliv přítomnost dinosaurů v ději prozradily trailery a promo materiály (o názvu filmu ani nemluvě), je při vší mizérii okolo už jen k trpkému pousmání. Už trailery naznačovaly, že film asi žádná hitparáda nebude, takže očekávání z mé strany byla nastavena na úplné minimum, ale doufal jsem, že to třeba trochu pozvedne Driver, který dokáže uhrát skoro cokoliv, protože by se přece neupsal nějakému vyloženému braku, zvlášť když za projektem stojí produkující Raimi a nakonec to třeba dopadne jako průměrná monster sci-fi spotřebka na víkend. Bohužel se ukázalo, že sice dokáže, ale upsal a nedopadlo. Nevypadá to až tak lacině, jak jsem se původně obával a to je stran kladů asi vše.