Tak jsem to konečně také viděl a musím říct, že Abrams natočil opravdu prvotřídní sci-fi film… …až na to, že tohle pro mě není (slovy NENÍ) Star Trek!!!

Všechno co dělá ST tím, čím byl do roku 2009 v tomto filmu schází a každý, kdo očekává odhalení celého filmu pouze jako nepovedeného programu v simulátoru, bude nevyhnutelně zklamán (jako já). To co mi vadí na ST ´09 zdaleka nejvíce není forma (málo x příliš akce, málo x příliš vtipu, “temnost” x “nablýskanost filmu) ani obsah (málo x příliš složitý děj, málo x příliš odkazů na předchozí díla), ale skutečnost, že NERESPEKTUJE kanon ve smyslu kontinuity timeline ST.

Abrams si přál pokračovat v budování fenoménu, avšak základy, na kterých byl tento fenomén vybudován, rozmetal na kousky. Přiznejme si, že pokud by se film jmenoval např. Space Trip a jména postav, planet, lodí, organizací atd. by byla jiná, nikoho by nenapadlo, že to měl být původně další díl ságy ST (v tomto případě by to byl opravdu restart, obsazením L. Nimoye a výběrem postav z období TOS se Abrams vědomě přihlásil k odkazu předešlých děl a navázal na ně).

Bez problémů mohl Abrams postavy/události/místa děje objevující se ve filmu použít tak, aby zapadaly do historie ST a zabalit vše do moderního free-cool-in hávu tak, jak to udělal. S tím nemám problém, jako sci-fi se mi jeho film líbí a to dost. Co by se pak stalo? Spokojeni by byli všichni, jak pravověrní fanoušci, tak nováčci Trekem dosud nedotčeni.
Naproti tomu Abrams udělal copak? Free-cool-in styl zůstal, ale z kanonu použil jen to, co se mu hodilo (fakt, že posádka TOS studovala na akademii, Enterprise velí Pike a Kirk úspěšně splnil nesplnitelný test Kobyashi Maru) a zbytek putoval do koše, máme přece alternativní historii, že. Přesně dle šablony “kašlu na kanon, vrazím do svého filmu jen to, co je dost cool, však oni (=my) to poberou. Proč? Protože to je cool, ne?” A to přehlížím výroky všech zúčastněných před premiérou, jaký mají respekt k celému ST a ctí kanon (LOL).
Rovnou zapomeňte na nějaký přesah (ztráta Picardova bratra a důležitost rodiny v ST7, motiv Picardovy pomsty Borgům v ST8, nalezená láska a ztacené mládí v ST9, ztráta Picardovy identity v ST10), ST´09 je opravdu jen kolotoč akce-vtipná hláška-akce-vtipná hláška.
Rovněž stěžovat si na děravý příběh nového ST je zbytečné, tvůrci se totiž rozhodli, že jelikož se bude odehrávat v alternativní linii historie, mohou si dělat, co chtějí (proč má Enterprise jiný tvar, proč zabili Amandu Grayson, proč zničili Vulkán, proč má Spock poměr s Uhurou (WTF!), co se stalo s Kirkovým bratrem, proč zabili George Kirka?). Chyb je navíc ve filmu tolik, že by předčily chyby ve všech předchozích filmech dohromady (namátkou – Kirkovo přeskočení 5 hodností, stavba Enterprise na povrchu Země, neznámá planeta (Delta Vega) vedle Vulkánu, transport při warpu, velikost a počet osob Enterprise, “Titanicová” strojovna, modrá obloha na Vulkánu, žádné překvapení při prvním setkání s Romulanem (Nero), použití “rudé hmoty” (typický McGuffin, nikoliv však ve ST do té doby), těžební loď (Narada) vybavena phasery a torpédy (k čemu?), Spockova (Nimoy) bezvýhradná akceptace změny historie (neustálá snaha napravit, lépe však nedopustit změny v timeline ve ST do té doby), všechny nepozemské rasy kromě Vulkánců, Romulanů a Orionky ve filmu se vyskytující nikdy předtím neviděné, dopad objevení se jedné lodi (opět Narada) v minulosti na celou historii kvadrantu (nebo přinejmenším UFP), kpt. Robau v modré uniformě, výskyt civilisty (Winona Kirk) na palubě lodě UFP a dalo by se pokračovat:-). Odpovědí je samozřejmě opět alternativní historie.
Otázka však zní – bylo toto vše potřeba? Čeho tím chtěl Abrams dosáhnout? Komu tím prospěl? Fanouškům, kteří čekali od Nemesis dlouhých 7 let na další film ze světa ST určitě ne.
Na druhou stranu však musím Abramse pochválit – lépe to už asi natočit nešlo. Skvělé triky, obsazení postav (herecké výkony jak u koho, ale v souhrnu ok) a výprava, přímočarý příběh, funkční hudba (co se týká hlavního tématu – je zcela jiné, než obvyklé ST fanfáry, k rovněž “jinému” pojetí filmu se však hodí), rychlý střih (nikoliv však nepřehledný) a vynikající humor spolu s opravdu dojemnými okamžiky dělá z tohoto filmu vynikající blockbuster (a dofám, že se to projeví rovněž na finančním výdělku, alespoň bych to Abramsovi a spol. přál). Škoda jen, že to není Star Trek…:-).
Co je však nejhorší je to, že to Abramsovi a spol. vyšlo – film měl slušný úspěch, kormildo ST je tudíž pevně v jeho rukou a kurz je dán na roky dopředu (Abrams vytvořil alternativní dějiny, takže to co se budovalo 40 let už neplatí a můžeme zapomenout na to, že v budoucnu ještě uvidíme na plátně něco / někoho z této linie historie ST.).
Pro mě je zkrátka tento Star Trek z alternativního vesmíru (co je v něm, platí jen pro něj samého) a nespadá do kánonu ST (něco jako pro některé TAS). Tím pádem nemůže ohrozit nic z toho, co zde bylo do 2009 (alespoň pro mne).
P. S. Jen si tak říkám, jak by dopadl třeba LOTR, kdyby Peter Jackson při adaptaci knih J. R. R. Tolkiena uvažoval stejným způsobem jako Abrams.
P. P. S. Celkové hodnocení se vztahuje pouze při pohledu na film jako na letní blockbuster, v rámci fenoménu Star Trek se jedná o jasný odpad.